Єрківська громада
Черкаська область, Звенигородський район

Історична довідка

Селище міського типу Єрки - центр селищна рада, розташоване при  впадінні річки Шполка в річку Гнилий Тікич по автомобільній дорозі з

м. Звенигородка до районного центру Катеринопіль.

Єрківська громада об’єднує три  населених пункти: селище Єрки,  села  Залізнячка та Радчиха. Грунти на полях: чорноземи, супіски, глиноземні. Через селище проходить залізниця.

Назва Єрки походить від українського  слова – ярки, що в польському лексиконі вимовляється як Єрки. Час заснування Єрок можна визначити лише умовно.

Селище відоме з першої чверті ХУІІІ століття.  На початку ХУІІІ століття цією територією розпоряжався магнат польський Сілезій Потоцький. Магнат Потоцький надає шляхті право на “Заложення осада“ заселяти.

З надмогильних плит початку ХІХ ст. видно, що першими поселенцями в Єрках були: (Шкурко –пізніше Шкуренко ), (Донця – пізніше Донденки), (Личаний – пізніше Личаки ) і т.д.

Перші поселенняи в Єрках, які оберігали польський кордон по річці Шполка були вільними 24 роки.

В 1853 році село Єрки з його майном і населенням стає державним.

Важливе значення для розвитку Єрок мало будівництво залізниці. В 1885 році її побудовано  з Цвітково до Шполи , а в 1889 році від Шполи до Тального.

Будівництво залізниці сприяло різкому збільшенню населення.

В 1900 році в с. Єрки проживало 2807 чоловік і був 531 двір.

Перша світова війна привела до занепаду селянського господарства.  

Весною 1927 року розпочалося будівництво комбінату хлібопродуктів.

Незважаючи на гарний урожай в селі в 1932 році почався голод. Причина голоду - цілеспрямована політика держави на викачування продовольства, на залякування і винищення селян, придушення їх опору політиці колективізації. За зібраними даними у селищі Єрки загинули 217 чоловік. 

Після Голодомору 1932-1933 років майже всі жителі села покорились радянській владі, а ті, хто були в опозиції, постраждали під час репресії 1937 року.

В 1937 році була побудована вузька залізнична колія ст. Звенигородка — цукрозавод Вільхівецький. Для ремонту колій спорудили паровозне депо (з 1962 року - ремзавод). Мирну працю порушила війна.

29 липня 1941 року Єрки були окуповані. Навіть у тяжких умовах окупації населення боролось проти ворога. Єрки були звільнені  94  гвардійською стрілецькою дивізією. Додому не повернулися 227 єрківчан. 293 жителі села   нагороджені орденами і медалями. Відразу після визволення розпочалась відбудова рідного села.

В 1956 році село Єрки набуло статусу селища. В селищі з»явилися птахофабрика, міжрайторгбаза та дрібнооптова база. В 1958 році прийнятий перспективний план розвитку колгоспу. Згідно цього плану до 1965 року було побудовано новий клуб, баню, олійню.

Селище розвивалось. У 80-х роках в селищі проживало 5907 жителів, із них  3335 робітників. Було в селищі 13 промислових  підприємств, 13 магазинів, 2 медичні заклади, Будинок культури, 3 клуби, 3 бібліотеки, 2 будинки побуту, 3 дитячих садки, 1 школи. Було збудовано 50-ти квартирний будинок плодоовочевого заводу, 50-ти  квартирний,  30-ти квартирні будинки комбінату хлібопродуктів, 16 -ти квартирний птахокомбінату.

Селище Єрки входить до  числа  населених  пунктів, що постраждали від Чорнобильської катастрофи.   На  даний час в селищі проживає 5150 чоловік, та налічується 2320 дворів. На територіЇ селища працює  нафтобаза ТОВ «Дніпроінвест- Ч», ТОВ «Катеринопільський елеватор», Спецкар»єр, залізнична станція Звенигородка, ТОВ «Промінь» (ремзавод), агропродукт. В селищі працює бібліотека, лікарська амбулаторія, ЗОШ 1-3 ступенів, ДНЗ «Колосок», НВК с. Залізнячка, ФАП с. Залізнячка, філіал дитячої музичної школи, Будинок культури. Створено комунальне підприємство.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь