Єрківська громада
Черкаська область, Звенигородський район

Система електронних закупівель ProZorro

prozorro

Кожного дня в засобах масової інформації ми чуємо про розкриття різного роду корупційних схем нашими чиновниками чи державними структурами. Найбільш корумпованим у нашій державі є система закупівель різного роду товарів, послуг та робіт. На сьогодні в Україні створено нормативно-правову та інституційну базу, що регулює «паперові» процедури державних закупівель.

Однак, як свідчить практика, формальна відповідність українського законодавства не гарантує прозорих, ефективних і справедливих процедур закупівель, а також не сприяє вирішенню найголовнішої проблеми у сфері державних закупівель – викоріненню системної корупції.

Як показує досвід інших країн, введення електронної системи державних закупівель у перший же рік дає 10-20% економії за рахунок поліпшення процедур. У випадку України цей показник може значно зрости завдяки викоріненню системної корупції. Оскільки бюджет державних закупівель України становить близько 250 млрд. грн. на рік, можна зробити висновок, що кожен день пропущеної реформи вартує Україні щонайменше 55 млн. грн.

Цілі реформи:

  • Викорінення і системне запобігання корупції
  • Прозорість державних закупівель
  • Неприпустимість дискримінації та об’єктивна оцінка тендерних заявок
  • Простота і легкість застосування процедур
  • Перехід на електронний документообіг
  • Повна звітність і аналіз всіх державних закупівель

Суть реформи:

Реформа державних закупівель не обмежується впровадженням системи електронних торгів. Ключові напрямки, що будуть виконані в рамках реформи:

  • Система он-лайн закупівель
  • Публічний моніторинг торгів та оцінка ризиків
  • Система електронних оскаржень
  • Спрощення доступу бізнесу до участі в державних закупівлях
  • Проактивна система роз’яснень
  • Центральні закупівельні організації
  • Приєднання України до WTO GPA

Принципи реформи:

  • Реалізація реформи через державно-приватне партнерство
  • Максимальне залучення всіх стейкхолдерів до реформи
  • Відкритість у прийнятті всіх необхідних рішень
  • Краудсорсінг і краудфандінг, широке залучення громадськості
  • Відкритий код програмного продукту, стандартні протоколи обміну даними
  • Реалізація реформи за принципом «від простого до складного»

 

Перший напрямок реформи – це запобігання корумпованим схемам при державних закупівлях, публічність закупівель (кожен громадянин України зможе вільно переглянути хто купує, в кого купує і за які кошти), економія державних коштів.

Другий напрямок реформи – це спрощення доступу бізнесу до торгів. Довгий час компанії не розглядали участь у державних тендерах як реальний напрямок розвитку. Мало хто вірив, що з державою можна торгувати чесно. Тому, продовжуючи аналогію, нашим завданням було завести в освітлену кімнату якомога більше людей. Таким чином, ми створюємо конкуренцію, яка, по-перше, забезпечить більш вигідні умови для закупівельників, а по-друге, стане запобіжником проти зловживань, бо хто ж як не конкурент краще проконтролює чесність угод.

Ще один важливий крок – невдовзі український бізнес матиме доступ ще й до державних тендерів за кордоном. Це стане можливим завдяки приєднанню України до “Угоди про державні закупівлі” (Agreement on Government Procurement, GPA). Схвальне рішення було прийнято в Женеві, після тривалих перемовин із представниками закордонних делегацій.

Угода GPA поширює головний принцип СОТ – рівний доступ до ринків державних закупівель. Для українських компаній приєднання до Угоди означає відкриття глобального ринку. Ринок держзакупівель країн СОТ оцінюється у 1,7 трлн дол. Приєднання до Угоди відкриває для українців найлегший шлях експорту.

І один з найважливіших напрямків – це навчання. На жаль, державні закупівлі в Україні – поки що не професія, а часто додаткова повинність. Нам потрібно навчити і чиновників, і бізнес, як проводити та брати участь у закупівлях, зокрема, як користуватися системою електронних закупівель. Для цього проводяться тренінги та семінари в усіх областях України. На сьогодні такі заходи вже охоплюють більшу частину регіонів країни.

 

Що ж являє собою система державних закупівель «ProZorro»?

Головне завдання нової системи, як стає зрозуміло вже при першому погляді на назву – забезпечити прозорість процесу державних закупівель, підвищити довіру з боку бізнесу та побороти корупційну складову.

Відтепер кожен пересічний гро­мадянин в електронному режимі може слідкувати за ходом торгів: побачити, які надходять про­позиції, хто переміг у тендері, чи було укладено договір саме з тією компанією, яка запропонувала найбільш вигідні умови.

На сьогодні система ProZorro вже доволі успішно себе заре­комендувала і стає популярною. Поступово все більше українських міст приєднується до цього майданчика.

 

 

 

PRO ПОЧАТОК

Концепцію системи електронних державних закупівель розробила команда громадських активістів. На сьогодні система пройшла тестування та вийшла в стадію працюючого пілоту.

 

 

 

Перші відгуки дуже схвальні – працювати з новою системою просто та легко, додаткового навчання не потрібно. Якщо і виникають якісь питання, можна безперешкодно зв’язатися з адміністраторами системи, які оперативно проконсультують.

Основними перевагами нової системи називають значне спрощення процедури подання пропозицій, зменшення бюрократичної та паперової тяганини і скорочення строків очікування результатів торгів. Крім того, рейтинги про­позицій формуються системою автоматично за найнижчою запропонованою ціною.

Покупцеві користуватись системою дуже просто, адже необхідно лише подати оголошення, до нього прикріпити технічні вимоги, тобто характеристику товару, який нам потрібен, та про­ект договору. І все. Аукціон про­водиться системою автоматично, після визначення переможця  заклечається  з ним договір. Дуже зручно і швидко.

Можуть бути і випадки, коли пропозиція учасника не від­повідає технічним або якісним вимогам, зазначеним в оголо­шенні. Тоді замовник може від­хилити пропозицію та обов’язково оприлюднити в системі підстави для відхилення. У разі відхилення пропозиції учасника розглядається наступна пропозиція з найнижчою ціною, визначена системою.

Активно впроваджується система електронних закупівель і в Черкаській області. З моменту підписання розпорядження обласної державної адміністрації від 29.01.2016 № 17 «Про впровадження системи електронних державних закупівель в області» станом на25.03.2016 оголошено 184 закупівлі на суму 10,4 млн.грн., із них завершено 42 на суму 1 млн.грн., при цьому зекономлено близько 289 тис. грн. Економія по закупівлях в середньому становить 15%.

За останній тиждень закупівлі оголошено двома обласними закладами освіти; відділами освіти: Драбівської, Маньківської, Монастирищенської райдержадміністрацій, м.Золотоноша та м.Канів; Кам’янською райдержадміністрацією та її відділом культури, Канівською центральною районною лікарнею.

Позитивним прикладом цього тижня є результати закупівлі канцелярського приладдя комунальним закладом «Черкаський обласний наркологічний диспансер». Стартова ціна 40 тис.грн., закупили за 24,4 тис.грн. (економія становить 39%).

Черкаським обласним інститутом післядипломної освіти педагогічних працівників планувалось закупити канцелярських товарів на 11,3 тис.грн., закупили за 7 тис.грн., зекономили 38% коштів.

Значна частина закупівель не відбувається. Причиною є відсутність пропозицій від постачальників.

З метою залучення учасників до електронної системи закупівель та роз’яснення їм принципів роботи системи, облдержадміністрацією постійно організовуються навчання як для покупців так і продавців (представників бізнесу) нашої області.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь