Депутати місцевих рад і державні службовці можуть бути декларантами одноразового (спеціального) добровільного декларування

Дата: 23.02.2022 13:32

Головне управління ДПС у Черкаській області звертає увагу, що з 22 грудня 2021 року значно розширено перелік осіб, які можуть бути декларантами одноразового (спеціального) добровільного декларування.

Тепер прийняти участь у «податковій амністії» та задекларувати неоподатковані раніше доходи можуть депутати місцевих рад, державні службовці (крім категорії «А») та інші особи.

Змінами, внесеними до пункту 3 підрозділу 94 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) Законом України від 30.11.2021 №1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (далі – Закон №1914), розширено перелік осіб, які можуть бути декларантами одноразового (спеціального) добровільного декларування.

Декларантами можуть бути: резиденти України, у тому числі самозайняті особи, а також особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об'єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об'єкти декларування, і які відповідно до цього Кодексу є чи були платниками податків (пункт 3 підрозділу 94 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Не можуть бути декларантами одноразового (спеціального) добровільного декларування особи, які за будь-який період, починаючи з 1 січня 2010 року, виконують або виконували в Україні публічні функції, передбачені пунктом 37 частини першої статті 1 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Такими особами є національні публічні діячі - фізичні особи, які виконують або виконували в Україні визначні публічні функції, а саме:

• Президент України, Прем'єр-міністр України, члени Кабінету Міністрів України та їх заступники;

• керівник постійно діючого допоміжного органу, утвореного Президентом України, його заступники;

• керівник та заступники керівника Державного управління справами;

• керівники апаратів (секретаріатів) державних органів, що не є державними службовцями, посади яких належать до категорії "А";

• Секретар та заступники Секретаря Ради національної безпеки і оборони України;

• народні депутати України;

• Голова та члени Правління Національного банку України, члени Ради Національного банку України;

• голови та судді Конституційного Суду України, Верховного Суду, вищих спеціалізованих судів;

• члени Вищої ради правосуддя, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, члени Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів;

• Генеральний прокурор та його заступники;

• Голова Служби безпеки України та його заступники;

• Директор Національного антикорупційного бюро України та його заступники;

• Директор Державного бюро розслідувань та його заступники;

• Директор Бюро економічної безпеки України та його заступники;

• Голова та члени Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Голова та члени Антимонопольного комітету України, Голова Національного агентства з питань запобігання корупції та його заступники, Голова та члени Рахункової палати, Голова та члени Центральної виборчої комісії, голови та члени інших державних колегіальних органів;

• надзвичайні і повноважні посли;

• начальник Генерального штабу - Головнокомандувач Збройних Сил України, командувачі Сухопутних військ Збройних Сил України, Повітряних Сил Збройних Сил України, Військово-Морських Сил Збройних Сил України;

• державні службовці, посади яких належать до категорії "А";

• керівники органів прокуратури, керівники обласних територіальних органів Служби безпеки України, голови та судді апеляційних судів;

• керівники адміністративних, управлінських чи наглядових органів державних та казенних підприємств, господарських товариств, державна частка у статутному капіталі яких прямо чи опосередковано перевищує 50 відсотків;

• члени керівних органів політичних партій.

Крім того, декларантами одноразового (спеціального) добровільного декларування не можуть бути особи, які станом на дату початку періоду декларування є:

• малолітніми/неповнолітніми;

• недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави;

• особами, дієздатність яких обмежена і над такими особами встановлена опіка/піклування;

• особи, стосовно яких з боку України застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України "Про санкції".

Таким чином, після введення в дію Закону №1914 перелік осіб, які можуть бути декларантами значно розширено.

Нагадуємо, що особи, які мають право бути декларантами одноразового (спеціального) добровільного декларування та не скористалися таким правом, вважаються такими, що повідомили контролюючий орган про відсутність у власності активів, одержаних за рахунок доходів, з яких не сплачено або сплачено не в повному обсязі податки і збори відповідно до податкового законодавства.

тел.(0472) 33-91-34                                                                           https://ck.tax.gov.ua/